Algemene Geschiedenis
Korfbal is oorspronkelijk een echt-Nederlandse balsport. Het is door een Nederlander ontworpen en in ons land tot volle ontplooiing gekomen. De 'uitvinder' van korfbal is de Amsterdamse onderwijzer Nico Broekhuizen. Hij ging begin 1900 naar Zweden, waar hij kennis maakte met het zogenaamde gymnastische spel "ringball". Een spel waarbij mannen en vrouwen al samenspelend een bal door een ijzeren ring moesten gooien om punten te halen.
Dit spel heeft hij meegenomen naar Nederland en met wat aanpassing in de gymnastiekwereld geïntroduceerd. Dit werd zeer warm onthaald, omdat men bij gebrek aan geschikte schoolsport al enige tijd aan het zoeken was naar een spel dat door jongens en meisjes samen kon worden beoefend. De ijzeren ringen waarmee ringball werd gespeeld werden vervangen door manden en automatisch ontstond de naam "korfbal".
Doordat het korfbal werd gegeven in de onderwijswereld werd het verspreid via de scholen en kwamen steeds meer mensen ermee in aanraking. In 1903 werd in Amsterdam de Nederlandse Korfbal Bond (NKB) opgericht en sindsdien nam de populariteit van de sport toe. Rond 1950 waren er bij de NKB al meer dan 400 clubs ingeschreven met rond de 25000 leden.
In de jaren 50 kwam er een nieuwe dimensie bij het korfbal; het zaalkorfbal. Dit kwam in eerste instantie op gang doordat de mensen 's winters door wilden trainen voor het veldseizoen. Deze tak ontwikkelde zich echter heel snel tot een zelfstandige kompetitie, doordat er steeds meer sporthallen gebouwd werden en doordat het heel erg goed beviel. In 1973 ontstond uit een fusie tussen de KNKB en de Christelijke Korfbal Bond (CKB) het Koninklijk Nationaal Korfbal Verbond (KNKV), dat bestond uit 70.000 leden en meer dan 560 verenigingen. Naderhand sloot zich ook de Dameskorfbalbond aan, die vooral onder de deels katholieke bevolking in het zuiden van Nederland was ontstaan.
Tegenwoordig wordt korfbal wereldwijd beoefend, van Australië tot China, Rusland, het Amerikaanse continent en natuurlijk vele Europese landen. Het gaat dus goed met de verspreiding van onze sport. Korfbal is ongeveer de vijfde sport in Nederland en wordt door zeer veel mensen gespeeld. Op wereldniveau staat Nederland nog altijd aan de top samen met België, maar Chinese Taipeh en Tjechië komen snel dichterbij en op het Chinese vaste land gaan de ontwikkelingen ook snel.
terug